#33: Detailnější pohled na inflaci
Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.
Inflace je nárůst průměrné ceny za jakou lze nakoupit zboží nebo služby. Také lze definovat jako snížení kupní síly peněz. Tato změna průměrné ceny za zboží a služby se nazývá inflace. Většina odborníků se shoduje na tom, že větší inflace je způsobena růstem peněžní zásoby. Dnes většina ekonomů zastává názor, že nízká stabilní inflace je vhodná pro ekonomiku a pro zotavení z recese. Což z krátkodobého pohledu může být pravda, ale dle mého názoru, problémy spojené s inflací jsou příliš velké, než aby se daly ignorovat.
Na následujícím grafu můžeme vidět historický vývoj inflace v USA. Jde vidět, že do roku 1971 byla inflace jak pozitivní, tak negativní obvykle nazývaná jako deflace. Deflace je opak inflace, tedy ceny za zboží klesají. V roce 1971 se upustilo od podložení dolaru zlatem a již nic nebránilo neomezenému tisknutí peněz. Jako důsledek toho byla od této doby inflace vždy pozitivní. Tedy ceny za zboží od té doby pouze rostou. A kdokoliv má peníze uložené v fiat měně, nebo nemá žádné úspory, a žije od výplaty k výplatě, na této skutečnosti tratí nejvíce.
Jak se měří
Inflace se obvykle měří pomocí tzv. CPI (Customer Price Index) indexu. Ten zahrnuje osm hlavních kategorií běžného každodenního zboží a služeb, které obyčejný člověk nakupuje.
Nájem
Oblečení
Přeprava
Vzdělání
Jídlo
Nemocniční péče
Rekreace
Ostatní služby
Počítá se jako vážený průměr cen výše zmíněných kategorií. Všimněte si, že zde jsou uvedeny i kategorie zboží a služeb, které můžeme zařadit mezi postradatelné.
Zdroje: Consumer Price Index (CPI)
Přidávání peněz do oběhu
Od poslední recese v roce 2008 bylo do oběhu přidáno enormní množství peněz. Světové centrální banky jakoby se předháněly, která z nich vytiskne více peněz. FED americká centrální banka má aktuálně 7.1 bilionu dolarů na své rozvaze. Evropská centrální banka ECB má na své rozvaze 6.1 bilionů dolarů.
FED od roku 2008 přidával do oběhu ročně průměrně částku, která odpovídá 21 % z celkového oběhu. Když se odborníci shodují, že přidávání peněz do oběhu zvyšuje inflaci z dlouhodobého hlediska, jak je tedy možné, že inflace se drží okolo 2 %? A není 21 % dle rozvahy centrální banky?
Zdroj: Preston Pysh tweet, The Fed's Balance Sheet: How Big Does It Get?
Kam se ztratily vytištěné peníze?
FED od roku 2008 agresivně nakupuje finanční aktiva, tyto nákupy nazývá QE (Quantitiv Easing). Díky tomu se peníze dostávají ve velkých objemech do finančních aktiv a k těm, kteří je nakupují, tedy především k nejbohatší části populace. Mezi chudší část populace se z toho programu žádné nově vytvořené peníze nedostávají. A právě proto se většina vložených peněz zadrží ve finančních aktivech, kde vytvářejí bublinu, inflace běžných věcí není tak vysoká. Ale tahle situace nahrává pouze bohatým, kteří drží aktiva nafukovaná centrální bankou.
Aktuální pandemická situace přinesla problém platit účty pro většinu amerických obyvatel, kterým vypadl příjem. Proto vláda a FED přišli s opatřením, které rozdává všem, kteří mají nižší příjem, vytisklé peníze zadarmo. Přestože se to může zdát jako správný krok, tento příjem pro všechny ještě zrychlí inflaci a zvětší příjmovou mezeru mezi nejbohatšími a chudými.
Zdroj: One chart that shows how much worse income inequality is in America than Europe
Inflace dle zboží
Z následujícího grafu lze poznat, že nejvíce inflace postihuje především oblasti naprosto nezbytné pro žití. Tedy především zdravotní péči, náklady na vysokou školu, jídlo a pití. Oproti tomu věci, které nejsou nezbytné, se v poslední době zlevňovaly. Jako například hračky, televize, mobily. Proto je možné vidět lidi, kteří nemají na jídlo, ale mají mobilní telefon.
Takto popsaná situace je především v Americe. V Česku zažíváme hlavně inflaci nemovitostí, stavebních materiálů a stavebních služeb. Která je způsobena především tím, že hypotéky jsou nově vytvořené peníze, které proudí přímo do stavebních firem a stavebního materiálu, případně také na nákup již postavených nemovitostí.
Ale i když by se mohlo zdát, že inflace ve Spojených státech na nás nemá vliv, opak je pravdou, jelikož všechny ekonomiky jsou propojené. Když jeden stát začne více znehodnocovat své peníze, druhý ho musí následovat. Musí, protože jinak by se snížila konkurenceschopnost podniků a občanů. Také velká část rezerv české centrální banky je v cizích měnách, nejvíce v dolarech, proto nás situace okolo dolaru také ovlivňuje. A inflace v Česku koreluje s Americkou, nebo ji i předbíhá.
Zdroj: Preston Pysh tweet, Ceny stavebních materiálů vzrostou o pět až deset procent, Jak se tvoří peníze?, Devizové rezervy - struktura
Ale co s tím?
Teď už víme, že inflace je pro některé třídy zboží vyšší, než průměrná, která se uvádí. Tedy je těžké si například spořit na koupi domu, protože vysoká inflace nemovitostí znehodnocuje jakékoliv úspory v koruně. Proto pokud chcete budovat jmění, nebo si spořit, musíte zvolit takové prostředky, aby nepodléhaly inflaci.
Světoví ekonomové se nyní shodují, že správně diverzifikované portfolio obsahuje nezanedbatelnou část v aktivech, která se považují jako obrana proti inflaci. Mezi ně lze zařadit zlato, nemovitosti a bitcoin. Tato aktiva mají společné vlastnosti. Jsou vzácné a nedají se snadno manipulovat a přidávat nové množství do oběhu. Tím slouží jako obrana proti inflaci, se kterou musí kalkulovat každý rozumný investor.
Článek jsem původně napsal pro Btctip.cz.
Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.
Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.
Služby, které používám
Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)
BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)
crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)
Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)
Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)
Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.
Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)
O mně - darovat
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.