#36: Jak měřit výkon portfolia
Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku. Pokud máte dotaz, stačí odpovědět na tento email, nebo zanechat komentář.
Je důležité měřit výkonnost portfólia, aby člověk věděl, jak si vede. Občas potřebujeme porovnat výkonnost fondů, abychom věděli, do kterého vložit peníze. Zdá se to snadné, podíváme se na roční úrok a víme, který fond nebo portfolio je lepší, nebo snad ne?
Porovnání pomocí ročního výnosu
Začneme tedy prvním porovnáním, které napadne každého. Podíváme se na roční zhodnocení za posledních 12 měsíců nebo jinou dobu a zjistíme, o kolik procent se portfolio zhodnotilo. Proč bychom potřebovali hodnotit vůbec jinak? Problém nastává, když se vám portfolio během roku mění. Tedy, pokud například měsíčně přikupujete, pak roční výnos vypočítaný ze zisku podělený celkovým počtem peněz, které jste investovali, není vypovídající. Protože částka, kterou jste investovali v lednu, se zhodnocovala 12 měsíců a částka, kterou jste investovali v prosinci, se zhodnocovala pouhý měsíc. Proto je toto hodnocení zkreslené.
Vnitřní výnosové procento (IRR - Internal Rate of Return)
S tímto problémem nám může pomoct vnitřní výnosové procento (IRR), nebo v nepravidelných intervalech XIRR. Pokud se chcete podívat, jak se počítá, tak se můžete podívat na tento článek. Nám stačí vědět, že spravedlivě přidá váhu každé investici podle toho, jak dlouho měla možnost se zhodnocovat. A pokud neposíláte investice automaticky v přesně stejný den a stejných částkách, pak potřebujete hodnotit podle XIRR, které zohlední i různé intervaly a velikosti investic. Pokud používáte nějaký software pro hodnocení portfolia, měli byste tam tuto hodnotu najít, nebo za vás může tuto hodnotu vypočítat broker. Já používám například mobilní aplikaci (My Stocks Portfolio), která mi tyto procenta vypočítá za mě. Také lze využít funkce v excelu:
Ve sloupci A jsou data
Ve sloupci B jsou investované částky v záporu a hodnota investice na konci
Pod hodnotou 31000 je vzorec: “=XIRR(B1:B7; A1:A7)*100”
Díky tomuto výpočtu získáme skutečné návratové procento. Toto zhodnocení můžeme už porovnávat s jinými produkty, například s návratností akciového indexu, nebo klidně i se spořícím účtem. Nebo ne?
Sharpe Ratio - rizikem vyvážený zisk
Zhodnocení je pouze jedna strana mince, tou druhou je riziko. Je nutné si uvědomit, že se občas zaměňuje riziko a volatilita. Na příklad u půjčky je volatilita téměř nulová, pokud dostáváte splátky v stanovenou dobu. Riziko ale může být vysoké, protože dlužník z nejrůznějších důvodů může přestat splácet úplně.
Problémem ale je, jak stanovit riziko? Můžeme u daného aktiva přijít o všechno, nebo jenom o část? Proto se pro účely porovnání různých fondů a portfolií spokojíme s aproximací rizika pomocí historické volatility, kterou můžeme měřit jednoduše.
Pro tento účel se nejčastěji používá Sharpe Ratio:
Kde je od výnosu portfolia (Rp) odečten výnos bez rizika (Rf). Výnos bez rizika si můžete představit jako úrok na spořícím účtu, pro výpočty se většinou používá výnos amerických dluhopisů. Rozdíl je pak vydělen směrodatnou odchylkou (σp), která nám do porovnání započítá zmiňovanou volatilitu. Je obecně považováno, že pokud ratio je vyšší než 1, tak je portfolio dobré. Ale více informací nám přinese, pokud porovnáme ratio s benchmarkem, jako například S&P 500, nebo podobný index. Pokud máme ratio vyšší, tak si na tom vedeme lépe, než porovnávaný index.
Existuje více způsobů pro porovnání portfolia/fondu, ale tyto, které jsem zde uvedl, mi přijdou nejspravedlivější.
Zdoje: Vnitřní výnosové procento (IRR - Internal Rate of Return), XIRR in Mutual Funds, Sharpe Ratio
Tento email není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.
Pokud znáte někoho, koho by mohl tento newsletter zajímat, budu rád, když ho s ním budete sdílet.
Služby, které používám
Blinkist - Díky této službě máte tisíce naučných knih na dosah ruky, které jsou shrnuty v 15 minutách. (více)
BlockFi - Až 6 % spoření s bitcoinem, nebo 8.6 % v dolaru. Možnost půjčení s využitím bitcoinu jako záruka nebo směnění bitcoinu. Při registraci přes můj odkaz získáte $25. (více, analýza rizika)
crypto.com - S cryptocom, můžete nakupovat, spořit, půjčovat a utrácet krypto s kartou, která nabízí až 8 % cash-back. Při registraci přes můj odkaz získáme oba $25. (více o službě, více o kartě)
Kraken - Směnárna, která je považována za jednu z nejbezpečnějších a s nejlevnějšími kurzy a poplaty. Založena v roce 2011, tedy s dlouho historií důvěry komunity. (více)
Coinmate - Směnárna, kde jde směnit bitcoin přímo za koruny za výhodný kurz. (více)
Equa - Dle mého názoru nejlepší česká banka. Žádné poplatky. Sjednání online. Výběr ze všech bankomatů kdekoliv na světě bez poplatku. Pokud se zaregistrujete přes můj odkaz získáte 100 kč zdarma.
Firstrade - Broker, který je zaměřený především na americký trh. Umožňuje nakupovat a prodávat americké ETF, akcie, opce a další a to úplně bez poplatků. (více)
O mně - darovat
Jsem softwarový inženýr, investor do disruptivních inovací, Bitcoinový nadšenec. Mým cílem je napsat kvalitní a objektivní informační email každý týden, který bude mít přidanou hodnotu jak pro investory, tak i pro nadšence do osobních financí. Pokud se přihlásíte k odběru, budete každý týden dostávat email se skvělým obsahem zdarma.