33 Comments

Pěkně zdravím, nemám žádné kryptony ani peněženku, mohu si takto zřídit ten "spořící" účet? Oni taky nabízejí jakousi peněženku, že? Těmi výběry např 1/m je myšleno, že si "vydělanou částku" převedu za svůj bankovní účet? Děkuji a omlouvám se, teprv do toho pronikám

Expand full comment
author

Dobrý den, ano, můžete k nim odkládat svůj bitcoin jako na "spořící účet" nebo jiné krypto. Jednou měsíčně si můžete převést jakoukoliv částku zdarma na směnárnu, nebo svou peněženku. Takže ano, vydělanou částku si můžete vybrat třeba na kraken a tam převést za eura a poslat na svůj účet. Ale je potřeba počítat s tím, že celý process může trvat jednotky dní.

Expand full comment

Děkuji za odpoved. Jestě se zeptám - kdyz nemám zadnou penezenku, tak prostym prevodem z bankvniho uctu to taky jde? Nebo je potrebs mit napr ten kraken nebo coinbase? A i kdyz je mesicni vyber zdarma, asi budou nejake poplatky za prevod do banky, ze? Rád bych zacal “sporit” ETH, ale nebim zda v pripade blockfi neni lepsi BTC..

Expand full comment
author

Ano je to tak. Můžete převést přímo přes zahraniční platbu, ale poplatky jsou vysoké. Když použijete směnárnu jako kraken nebo coinbase, tak by měly být nižší. Obzvláště pro menší částky. Na blockfi můžete spořit btc i ETH. Záleží pouze na vás, jak se rozhodnete. Já upřednostňuji bitcoin že spoustu důvodů.

Expand full comment

Mely by byt nizsi? Aha, ja myslel, ze takhle to je defakto jediny zpusob. Jak to napr delate vy? Jak vyzrat na ty poplatky, sby se to v pripade cca 10-20tisicove czk investice vyplatilo sporit a napr 1/m vybirat

Expand full comment
author

Já to delam: běžný účet - >revolut převod na eur - > kraken nejnižší nákupní kurz a poplatky nákup btc- > blockfi. Je to nejlevnější cesta. Btc zatím neprodávám spíše měsíčně nakupuji, ale v případě výběru by cesta byla stejná, ale obráceně. V případě investice 20k czk budete mít asi 60 Kč úrok měsíčně, to se opravdu nevyplatí vybírat měsíčně.

Expand full comment

Diky diky. Aha, takze i v tomto pripade je “potteba sporit” alespon 100k zdá se. A nebo to tam proste behem tech let nastradat a nevybirat vy uroky s vyuzit slozeneho uroceni...

Expand full comment

Dobrý den, Romane, jaký máte názor na Celsius vs. BlockFi zejména z hlediska rizika stakingu, u Celsius se mi líbí šířka záběru. BlockFi na mě působí věrohodněji + karta. Děkuji

Expand full comment
author

Dobrý den. Celsius se mi nelíbí především kvůli nutnosti využívat jejich token, jinak nemáte nejvyšší úroky. Obecně si myslím, že většina podobných tokenů nemá smysl a existují jenom aby získaly peníze od uživatelů. Pokud vím, tak celsius nemá ani interní směnárnu, takže pokud CEL nechcete držet musíte to nějak přeposílat jinam. Celsius jsem několikrát prohlížel a vždy jsem došel k závěru, že pro mě nenabízí nic co by mě přesvědčilo přejít. Rizika jsem příliš nezkoumal ale služba Celsius je jedna z nejstarších a obecně vnímána komunitou pozitivně. Riziko se dá i snižovat rozdělením částky mezi oba postytovatele.

Expand full comment

Děkuji za podnětný článek, rozhoduji se zda spořit přes blockfi nebo fumbi, nemáte s druhým zmíněným https://fumbi.network/cs zkušenost? díky.

Expand full comment
author

O tom slyším poprvé. Ale už jenom z toho co píšou na stránkách to vypadá dost šedé. Doporučuji přečíst poplatky. Vypadá to, že mají především zájem maximalizovat své zisky. Buď to date do fumbi a budete platit 2% poplatek za úschovu, nebo to date na blockfi a dostanete 6% úrok. https://fumbi.network/media/pages/fee/73cde9cb46-1614246966/cz_fumbi_cenik_022020.pdf

Expand full comment

ty poplatky tam jsou, mají algoritmus na nákup různých kryptoměn a řízení rizika, pouze se vloží částka a vše osttaní je zcela zautomatizované. Na zkoušku jsme vložil koncem října 5t czk a na účtu je nyní 18t czk zisk. po dvou letech se neplatí podíl se zisku při výběru. Na svých stránkách mají vše popsané, ale nikdo nezaručí budoucí výkonost. A snažím se vyhodnotit co bude s ohledem na riziko/zisk lepší.

Expand full comment
author

Kdyby jste 5k vložil do btc na konci října, tak nyní máte 19 až 20k. Ano určitě je potřeba zvážit všechny výhody a nevýhody. A poměr zisk riziko. Například nemáte žádné klíče k těm měnám. Tak aspoň zisk nebo snížené riziko by to měl vyvážit.. Já osobně do podobné služby určitě investovat nebudu. A důvodu je více.

Expand full comment
Mar 9, 2021Liked by Roman

Díky za názor, v seznamu kladů a záporů v neprospěch fumbi právě hrají velkou roli poplatky a zmíněné klíče od měn.

Expand full comment

Ještě dodám, pokud chápu správně, sice využitím BlockFi také ztratíte soukromý klíč k btc, ale jednoduše vrácením do své peněženky jej máte opět pod plnou správou, bohužel u fumbi nikdy :)

Expand full comment
author

Ano, klíče u BlockFi ztrácím, můžu kdykoliv vybrat. Ale hlavně dostávám odměnu za to, že jim svěřím své prostředky. Místo toho Fumbi se tváří jako nějaký crypto hedge fond, a osobně si nemyslím, že bude schopný dlouhodobě porážet samotný btc, natož btc + 6% v btc ročně. Navíc ještě musí vydělat na své poplatky. Conseq mě naučil být skeptický vůči podílovým fondům a tohle vypadá jak něco podobného. Jelkož je aktuálně bull markter tak spousta podobných strategií s alcoiny bude výnosnější než btc. Já bych raději zvolil cestu investování do ETH, který většinou v bullmarketu má vyšší zisky, pokud by mi btc nestačil. Zkuste si spočítat kolik by jste mě měl, kdyby jste 5k v říjnu investoval do ETH.

Expand full comment

Proč není zmíněn detail že si blockfi účtuje 0.0025 BTC za výběr?

Expand full comment
author

Zrovna teď přišel email, že mění poplatky výběrové. Jeden výběr zadarmo měsíčně zůstává a pro další transakci bude uplatněn poplatek: 0.00075 btc.

Expand full comment
author

Protože, je jednou měsíčně výběr zdarma. To je lepší, než kterákoliv směnárna může nabídnout podle mě. Já jsem nikdy nepotřeboval vybírat víc než jednou měsíčně.

Expand full comment