4 Comments

V článku mi chybí discount peněz - autor nezapočítává inflaci a proto spočítaných 6 milionů sice za 25 let naspoří, ale 4% (=20.000Kč/měsíčně) mu za 25 let na živobytí už stačit nebude! (Mimochodem: mě by to nestačilo ani dnes:-)

Expand full comment
author

Je to dobrá poznámka, s inflací je potřeba počítat. Problém ale je, že odhadnout své výdaje za 25 let není jednoduché, protože tyto výdaje neovlivňuje pouze inflace, ale především jiné aspekty jako zabezpečení rodiny, školné, vybavení domácnosti, exotické dovolené. Všechny vyjmenované náklady pravděpodobně za 25 let mít nebudete. Takže se spíše dá předpokládat, že výdaje budete mít spíše nižší než vyšší. Můj předpoklad je, že Babička má nižší náklady, než aktivní maminka, která nakupuje plenky a jiné nezbytné věci. Informace, kterou jsem chtěl v článku předat je: určete si měsíční náklady (klidně podle své metody), které budete potřebovat, vynásobte je 12 na roční a poté 25 x. To by měl být váš investiční cíl. (mimochodem, 20.000 byl pouze modelový příklad)

Expand full comment

Mě se líbí původní myšlenka článku - jak si spočítat cílovou částku pro uspokojení svých potřeb. Zároveň nemám nic proti zvolené výši měsíčního výdaje, protože reflektuje okamžitou potřebu konkrétního člověka. Zvolená výše měsíčního/ročního výdaje se mění v závislosti na široké škále individuálních parametrů, což by bylo na samostatnou diskusi. Svou poznámkou jsem jen navrhl započítat inflaci proto, že se mi změní cílová částka. (Pokud diskontuji pro 25 let inflací 2%, posunou se oba údaje o cca 65%; měsíční výdaj na 33.000Kč a cíl na 9,9 mil Kč). O míru inflace by se samozřejmě měla navyšovat i částka průběžného spoření....

Expand full comment
author

Tak jsem do článku připsal počítání s inflací, podle diskuze v komentářích. Třeba to bude pro někoho užitečné.

Expand full comment